RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  282/2026  /  luty

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Czekała na Mesjasza, kiedy nikt inny tego nie zrobił

- Matka Boża Gromniczna
- Świeca – symbolika i historia
- Koniec 2025 roku w czernickim przedszkolu
- Gwiazdka dla Jezusa
- Podziękowania
-
Statystyka duszpasterska za rok 2025

- Rok 2026 na Wolności - Wpisz w kalendarz
- Nekrologi

Czekała na Mesjasza, kiedy nikt inny tego nie zrobił

 

Święty Łukasz Ewangelista, chociaż nie należał do ścisłego grona dwunastu Apostołów, w swojej relacji zapisał najwięcej szczegółów z tzw. „dzieciństwa Jezusa”. Jako jedyny ewangelista szczegółowo opisał sceny, przy których nie było postronnych świadków: na przykład poczęcie Jezusa w mocy Ducha Świętego (scena Zwiastowania), nawiedzenie u świętej Elżbiety, daje obszerny opis narodzenia Jezusa, Jego ofiarowania w świątyni i obrzezania, historię zagubienia dwunastoletniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Niepisana tradycja mówi, że te informacje miała mu przekazać sama Maryja, co świadczy o bliskiej relacji Łukasza z Matką Jezusa. Łukasz przechował i zapisał też wiele jej wspomnień i tajemnic, które „zachowywała i rozważała w swoim sercu”. Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że Łukasz był wiernym uczniem i towarzyszem misyjnych dróg św. Pawła Apostoła.

Co roku na początku lutego obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego upamiętniające przyniesienie Jezusa do świątyni jerozolimskiej. Ludowa nazwa tego święta nawiązuje do tradycyjnego obrzędu poświęcania świec gromnicznych. Tego dnia w kościołach czytany jest następujący fragment Ewangelii:

„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Dziecię Jezus do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego”.

Dalszy fragment mówi o Symeonie, prawym i pobożnym człowieku, który „wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Za natchnieniem Ducha przyszedł on do świątyni wziął /Dziecię Jezus/ w objęcia, błogosławił Boga”, a następnie wygłosił prorocze słowa: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».

W cieniu tych wydarzeń kryje się jeszcze jedna, ciekawa postać, to „prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem 37 i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy” (Łk 2,36-38). Staruszka Anna, której św. Łukasz poświęcił zaledwie (albo aż) cztery krótkie zdania jest postacią niezwykle ciekawą i inspirującą. Gdzieś przeczytałem na jej temat ciekawą recenzję: „Podczas gdy wielu straciło nadzieję, ona ciągle wierzyła. W czasie ciszy i oczekiwania trzymała się obietnicy Boga. Anna czekała wiernie w świątyni, ufała, że Mesjasz przyjdzie – nawet wtedy, gdy inni wątpili lub znużyli się.

Paradoksalnie chwila przyjścia na świat Jezusa, to czas gasnącej w narodzie żydowskim wiary w przyjście mesjasza. Oczekiwanie na mesjasza było jednoznaczne z oczekiwaniem na wielkiego wodza, który wyzwoli spod okupacji rzymskiej, przywróci wielkość i potęgę kraju, jaką znano za czasów króla Dawida czy jego syna Salomona. Okupacja trwała już siedem dekad, mijały lata, rodziły się kolejne pokolenia, a obietnica Boga nie spełniała się. Wielcy prorocy Boga od ponad czterystu lat milczeli. Można było odnieść wrażenie, że Bóg zapomniał o swoim ludzie. Nadzieja w Narodzie Wybranym gasła.

Podczas gdy wielu straciło nadzieję, Anna ciągle wierzyła. Jej czekanie nie było bierne. Wypełnione było modlitwą, uwielbieniem i nadzieją. Służyła Bogu „w postach i na modlitwie dniem i nocą”. Modlitwa dodawała jej mocy w działaniu, bo „mówiła o Nim wszystkim, którzy szukali odkupienia”. W wybranym przez Boga czasie jej oczy ujrzały Zbawiciela.

Jej wiara przypomina nam, że Bóg zawsze dotrzymuje obietnic, nawet gdy spełnienie wydaje się opóźnione. Czekanie na Boga jest wielkim aktem wiary. Nadzieja zakotwiczona w Bożej obietnicy nigdy nie jest zmarnowana. Ci, którzy czekają na Pana, zobaczą Jego zbawienie.

Ks. Eugeniusz

Do spisu treści

Matka Boża Gromniczna
oraz Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne
Matki Bożej Gromnicznej z Candelarii

Matka Boża Gromniczna to polskie określenie na święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone 2 lutego, związane z przyniesieniem Jezusa do świątyni, symbolizowane przez świecę – gromnicę, mającą moc ochrony przed złem, burzami i chorobami. W ikonografii przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus i gromnicą. To także tytuł maryjny o korzeniach sięgających kanaryjskiej legendy o figurze Matki Boskiej z Candelarii.

Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Gromnicznej w Candelarii

Wnętrze Bazyliki Matki Bożej w Candelarii

 

Figurka Matki Bożej Gromnicznej (Virgen de la Candelaria)

Święto Ofiarowania Pańskiego
-•Geneza: Upamiętnia 40. dzień po narodzinach Jezusa, kiedy Maryja z Dzieciątkiem i św. Józefem udali się do świątyni.
-•Gromnica: W tym dniu święci się duże woskowe świece, zwane gromnicami, które są symbolem Jezusa, "Światłości świata".
-•Tradycje: W Polsce zapala się gromnice w oknach podczas burzy, by chroniły dom przed piorunami. Wierzono też, że gromnicą można chronić dzieci przed chorobami. Święto kończy okres Bożego Narodzenia.


Matka Boża Gromniczna – w Kościele katolickim jeden z tytułów Maryi, który wywodzi się z Teneryfy (Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie). Tytuł powszechnie znany w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej, Filipinach oraz w Polsce, celebrowany 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej (dawniej – Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny).
Pochodzenie tytułu wywodzi się od dużej świecy – gromnicy, której używano w Kościele od V w. podczas celebracji tego święta jako symbolu Jezusa – światłości świata. Powszechny i wywyższony w Kościele katolickim wizerunek Matki Bożej Gromnicznej przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku i gromnicą w drugiej ręce. W kanaryjskim pierwowzorze postać przedstawiana jest jako Czarna Madonna, w Ameryce Łacińskiej często spotykane są jednak wersje przedstawiające jasną karnację.

Pochodzenie tytułu wywodzi się od dużej świecy – gromnicy, której używano w Kościele od V w. podczas celebracji tego święta jako symbolu Jezusa – światłości świata. Powszechny i wywyższony w Kościele katolickim wizerunek Matki Bożej Gromnicznej przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku i gromnicą w drugiej ręce. W kanaryjskim pierwowzorze postać przedstawiana jest jako Czarna Madonna, w Ameryce Łacińskiej często spotykane są jednak wersje przedstawiające jasną karnację.

Matka Boża Gromniczna jest patronką Wysp Kanaryjskich oraz kilku miast na świecie. Jej wstawiennictwu przypisuje się wiele łask i cudów. Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Gromnicznej wraz z historyczną figurą znajduje się w pobliżu jej znalezienia, na Teneryfie. Nazwa miejscowości, w której znajduje się świątynia – Candelaria (z hiszp. „gromniczno”), powstała od postaci Matki Boskiej Gromnicznej.

Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Gromnicznej (hiszp. Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria). – hiszpańska bazylika zbudowana w latach 1949–1959 w mieście Candelaria. We wnętrzu znajduje się figurka Matki Bożej Gromnicznej (Virgen de la Candelaria), patronki Wysp Kanaryjskich. Jest ona celem pielgrzymek katolickich na Wyspy Kanaryjskie. Bazylika może pomieścić ponad 5000 osób. Obok niej znajduje się klasztor dominikanów, którzy są odpowiedzialni za sanktuarium. Świątynia ta 24 stycznia 2011 roku została uznana za bazylikę mniejszą przez papieża Benedykta XVI. Bazylika Matki Bożej z Candelarii jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Hiszpanii i największą bazyliką Wysp Kanaryjskich. Naprzeciw bazyliki znajduje się 9 posągów przywódców dawnych mieszkańców wyspy – Guanczów.

Współcześnie Bazylika Matki Bożej z Candelarii jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Kościoła rzymskokatolickiego na Wyspach Kanaryjskich. Najwięcej pielgrzymów przybywa 2 lutego (święto Matki Bożej Gromnicznej) oraz 15 sierpnia (święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny).

Historia wizerunku Matki Bożej Gromnicznej z Candelarii
W roku 1392 dwaj rodowici mieszkańcy Teneryfy napotkali na brzegu wyrzuconą przez ocean drewnianą figurę Matki Boskiej z gromnicą. Poprosili o pomoc w jej przeniesieniu miejscowego króla Guanczów, następnie figurę ustawiono w grocie, a potem trafiła do pierwszej zbudowanej przez zakonników hiszpańskich kaplicy. Opowieść mówi o cudownym uleczeniu ran u osób, które dotykały figury. Guanczowie uznali świętość postaci, co traktuje się jako przełomowy moment w chrystianizacji Wysp Kanaryjskich i początek kultu Matki Bożej Gromnicznej na świecie. W XV w. z Wysp Kanaryjskich kult wizerunku wraz z hiszpańską konkwistą przeniósł się na kontynent amerykański (medalion z Matką Bożą Gromniczną nosił m.in. Herman Cortes). W krajach Ameryki Łacińskiej ta postać Maryi jest drugą najbardziej znaną, po Matce Bożej z Guadelupe.

W roku 1826, podczas niezwykle silnego huraganu, fale morza dosięgły jej i porwały z kaplicy. Nigdy jej nie odnaleziono, dlatego wykonano replikę, która obecnie stoi nad ołtarzem głównym obecnego sanktuarium.

W Polsce postać Matki Bożej z Dzieciątkiem i gromnicą nie stała się rozpoznawalnym przedmiotem kultu ani elementem ikonografii sakralnej, choć istnieje kilka niewielkich parafii pod takim wezwaniem.

Opracowała: Marta Mordeja
Źródło pomocnicze: Internet

Do spisu treści

Świeca – symbolika i historia

Świeca – źródło światła; w kształcie, najczęściej walca, w osi którego na całej długości umieszczony jest knot. Dawniej świece wykonywane były głównie z wosku pszczelego, przez co w tej formie były dostępne dla zamożnych. Biedniejsi używali źródeł oświetlenia wykonanych z tańszego tłuszczu zwierzęcego Obecnie świece najczęściej produkowane są z parafiny lub stearyny. Odmianą świecy umieszczonej w naczyniu jest znicz. Świece są również używane w różnego rodzaju ceremoniach religijnych:

- w religiach : chrześcijańskich - światło świecy symbolizuje Jezusa Chrystusa, świece zawsze płoną na ołtarzu w trakcie sprawowania liturgii; obok ołtarza stoi także Paschał
- używa się ich często przy innych okazjach, takich jak np.: chrzest
- świece używane były również tradycyjnie do dekoracji choinki bożonarodzeniowej – jednak ze względów bezpieczeństwa świece zostały zastąpione lampkami elektrycznymi
- wyjątkowy rodzaj świecy to gromnica

Gromnica – duża woskowa świeca używana w niektórych wyznaniach chrześcijańskich w trakcie najważniejszych wydarzeń religijno-społecznych w życiu wiernego. W Kościele katolickim święcona w kościele. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Czyniono to 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Gromnicę wkładano w ręce umierającego oraz podczas czuwania przy zmarłym. Zapala się ją także w czasie chrztu i pierwszej komunii.
Według wierzeń ludowych, gromnicę – nazwa pochodzi od słowa gromny (huczny, grzmiący) należało także zapalić i postawić w oknie w czasie burzy, gdyż, za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej, miało to zabezpieczyć dom i obejście przed uderzeniami piorunów.

Chrześcijanie od początku używali światła świec podczas wspólnej modlitwy, przede wszystkim ze względów praktycznych, ponieważ spotkania miały miejsce pod osłoną nocy lub wieczorem, często w miejscach odosobnionych i nieoświetlonych, jak katakumby. W końcu III w. część chrześcijan zaczęła stawiać płonące świece na grobach, jednak praktyka ta budziła początkowo spore kontrowersje. Odbywający się w 300 r. synod w Elwirze zakazał stawiania świec na grobach zmarłych. Jednak w ciągu IV w. świece zajęły istotne miejsce w kulcie chrześcijańskim. Ich zwolennikiem był m. in. św. Hieronim, jeden z Ojców Kościoła.

Można dzisiaj powiedzieć, że zapalona świeca towarzyszy chrześcijaninowi przez całe życie. Pierwszy raz zapalana jest podczas Chrztu św., następnie podczas Komunii Świętej. Symbol świecy w kościele katolickim jest najbardziej wyrazisty podczas Wigilii Paschalnej. Wtedy zapalony Paschał wprowadzany do ciemnego kościoła symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.

Światło świecy ma w chrześcijaństwie znaczenie sakralne. Symbolizuje Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata i w Chrystusie odkupił świat. Jezus mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Zapalona świeca oznacza również chrześcijanina, który płonie światłem wiary. Realizuje zawołanie Chrystusa: „Wy jesteście światłością świata”.

Historia powstania świec
Świece woskowe znane już były w starożytności, świece łojowe powstały prawdopodobnie w czasach prześladowania chrześcijan. Początek świec stearynowych datuje się od początku XIX wieku, gdy M.E. Chevreul i J.L. Gay Lussac otrzymali patent na wyrób kwasu stearowego w 1825. Knoty plecione wprowadził Jules de Cambacérès w 1834r., a świece parafinowe zaczęły wchodzić w użycie około roku 1860r.

Ciekawostka - W roku 2019 Polska była największym producentem świec w Unii Europejskiej, z udziałem 41%. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, z udziałem 10%, a na trzecim Niemcy – 9%.

Opracowała: Marta Mordeja
Źródło pomocnicze: Internet

Do spisu treści

Koniec 2025 roku w czernickim przedszkolu

Kiedy nadchodzi konie roku kalendarzowego, w czernickim przedszkolu wiele się dzieje. To przede wszystkim czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i spotkań opłatkowych z rodzicami w przedszkolu.

17 listopada grupa Skrzatów miała okazję odwiedzić czernicka bibliotekę. Dzieci wysłuchały bajki o Myszce Mili z książki – Bajki Odziedziczone.

25 listopada w czernickim przedszkolu obchodziliśmy Dzień Misia. Była krótka historia tego dnia, wspólne tańce i zabawy na sali gimnastycznej przy misiowych piosenkach. Nie zabrakło także dwóch misiów, z którymi przedszkolaki zrobiły sobie zdjęcia na specjalnie przygotowanej ściance.

3 grudnia dzieci z grupy Kolorowych Nutek zrobiły dla siebie pyszne śniadanie. Dzieci przyniosły ulubione składniki na swój posiłek. Samodzielnie przygotowany posiłek smakuje najlepiej.

W piątek, 5 grudnia, przedszkolaki z grup: Mali Odkrywcy i Pszczółki miały okazję wyjazdu do Centrum Kultury w Rydułtowach. Abrakadabra – czyli letnia szkoła magii to spektakl oraz pokazy iluzjonisty. Było ciekawie i tajemniczo.

5 grudnia przedszkole odwiedził święty Mikołaj. Na sali gimnastycznej, przedszkolaki miały czas na zabawę razem z panią animatorką. Następnie było tradycyjne wręczanie prezentów oraz wspólne zdjęcie z Mikołajem. Grupa Biedronek zorganizowała 5 grudnia sprzedaż mikołajkowych babeczek. Koordynatorem akcji była pani Anna Makarska.

8 grudnia grupy Skrzatów i Kolorowych Nutek wybrały się do Rybnika na film animowany pt. „Bing”. To bardzo pogodna i radosna bajka o przygodach króliczka i jego przyjaciołach. Grupa Pszczółek zaprosiła wyjątkowych gości. Były to panie z Koła Gospodyń, jedną z nich była mama Mikołaja. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje zadanie. Podobnie było w najmłodszej grupie, czyli Biedronkach. Dzieci chętnie wykonywały to wyjątkowe zadanie.

W przedszkolu została także zorganizowana akcja - „Paczka słodkości dla seniora”. Akcja trwała od 17 listopada do 5 grudnia. Zbieraliśmy artykuły spożywcze, głównie słodkości. Zebraliśmy dużą ilość. Dziękujemy za wspaniały gest ze strony rodziców i dzieci naszego przedszkola.

9 grudnia dary zostały przekazane do kościoła w Czernicy. Panie z Zespołu Charytatywnego rozdysponowały wszystkie słodkości i nie tylko, wśród seniorów naszych sołectw – Czernicy i Łukowa Śląskiego. Koordynatorem akcji była pani Marta Mordeja.

11 grudnia odbyła się w przedszkolu świąteczna sesja zdjęciowa. Piękne tła i rekwizyty pozwoliły poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Każde zdjęcie to prawdziwa pamiątka. W tym miejscu należy podziękować pani Katarzynie Pawlusek za wykonanie pięknych zdjęć naszym przedszkolakom.

Drugi tydzień grudnia to spotkania przedświąteczne i jasełka, w których biorą udział rodzice. Jest uroczyście i radośnie. Już wtedy można poczuć atmosferę nadchodzących świąt.

18 grudnia Grupa Małych Odkrywców miała warsztaty szycia poduszek. Miła poduszkowa niespodzianka i prezent na święta.

19 grudnia podczas uroczystego obiadu – Wigilijki - nie mogło zabraknąć tradycyjnego barszczu, ryby i kapusty z grzybami. Dzieci dzieliły się opłatkami i składały sobie życzenia. Wszystkie dzieci otrzymały także paczki z prezentami. W tym dniu zostały również wręczone nagrody i dyplomy dotyczące konkursu plastycznego – Gwiazdka dla Jezusa.

Dyrektor i grono pedagogiczne
Przedszkola Bajkowe Wzgórze w Czernicy

Do spisu treści

Gwiazdka dla Jezusa

W czernickim przedszkolu został zorganizowany w grudniu konkurs plastyczny pt.: „Gwiazdka dla Jezusa”. Technika prac była dowolna, jednak przeważały prace przestrzenne. Dzieci wykazały się pomysłowością. Prace można było oglądać w przedszkolu, a następnie w naszym kościele. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za pomoc w wykonaniu gwiazdek.

Oto lista dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym:
Anastazja G. - Biedronki,
Julia K. , Kacper K. , Nikodem M. , Julia P. , Hanna W. - Skrzaty,
Emilia B. , Maja G., Pola H., Ksawery K., Oliwia K. - Kolorowe Nutki,
Antonina H., Milena M., Eliza P., Amelia Si., Zuzanna W., Iga Ż. - Mali Odkrywcy
Hanna K., Szymon M., Agata P. – Pszczółki

Marta Mordeja
Przedszkole „Bajkowe Wzgórze w Czernicy

Do spisu treści

Podziękowania

Nasza parafialna świątynia w okresie Świąt Bożego Narodzenia zyskała szczególnie piękny, odświętny wystrój. Stało się tak dzięki wielu ludziom dobrej woli. Zarówno tym, którzy ofiarowali drzewka choinkowe, wykorzystane do dekoracji, jak i tym, którzy poświęcili czas i włożyli wiele trudu w ich ścięcie, transport i ustawienie, a wreszcie i tym, którzy włączyli się w tworzenie dekoracji. Wszystkim należą się serdeczne podziękowania. Poniżej zamieszczamy szczegółową listę:

Choinki ofiarowali:
- państwo Katarzyna i Marek Mandryszowie
- Przedszkole w Czernicy

Przy ścinaniu choinek i ustawianiu w kościele pracowali:
- Zenon Boczek
- Dawid Klimek
- Sławomir Kolarczyk
- Andrzej Kostka
- Jerzy Zawisz
- Jerzy Zawisz
- Michał Kolarczyk

Dekorowanie kościoła:
- Danuta Cyran
- Mirosław Cyran
- Adrian Fibic
- Kamil Zajdel
- Dawid Klimek
- Przemysław Kolarczyk
- Alicja Nowak

Do spisu treści

Statystyka duszpasterska za rok 2025

CHRZTY w 2025 r.: Ochrzczonych zostało 20 dzieci:

1.Szymon Eugeniusz Weczerek
2. Eliza Zofia Mrozek
3. Marcelina Mia Gorzolnik
4.Ignacy Franciszek Szmajduch
5.Bianka Anna Kopiec
6.Martyna Ewa Skupień
7.Jagoda Aleksandra Barton
8.Malwina Chowaniec
9.Nikodem Zagrodnik
10.Maja Aurelia Bierza
11.Alicja Julia Mrożek
12.Julia Alicja Mrożek
13.Aleksander Antoni Szozda
14.Ignacy Jan Miera
15.Antoni Mikołaj Kretek
16.Blanka Magdalena Pluchacz
17.Szymon Michał Warło
18.Leon Sebastian Kieś
19.Antonina Helena Zuber
20.Mateusz Jakub Dobrowolski

1 KOMUNIA ŚW.: Do Komunii św. przystąpiło 31 dzieci

1.Blinda Paulina
2.Dzubińska Lena
3.Morgała Tobiasz
4. Pawlusek Agata
5.Tkocz Nataniel
6.Bednorz Szymon
7.Blinda Milena
8.Bombik Feliks
9.Czenczek Oliwier
10.Dziubińska Magdalena
11.Graf Wojciech
12.Kachel Jacek
13.Kopiec Wiktoria
14.Kotula Wiktoria
15.Kowalski Mikołaj
16.Kubek Wojciech
17.Kubicki Dominik
18.Makarski Ksawery
19.Mikołajczyk Natalia
20.Morgała Milena
21.Niemczyński Gabriel
22.Niesobski Piotr
23.Nowak Emilia
24.Pawlusek Bartosz
25.Pielczyk Antonia
26.Solich Filip
27.Szczepanek Anna
28.Tomiczek Nadia
29.Tomułka Remigiusz
30.Wojaczek Zofia
31.Wolny Helena

iSAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA: 4 pary zawarły związek małżeński (przed rokiem 5 par). Śluby zawarte w naszym kościele:

1.Gembalczyk Łukasz i Raszczyk Wiktoria (28.08.2025)
2.Kubica Mateusz i Wieczorek Justyna (13.09 2025)
3.Jankowski Adrian i Hoszek Natalia (18.09 2025)
4.Przybyła Arkadiusz i Sala Emilia (10.10 2025)

POGRZEBY: Zmarło 30 osób (Nazwiska podano w kolejności daty zgonu)

1. Dorota Malcharczyk
2 Jerzy Pielczyk
3 Krystian Siodmok
4 Bożena Malcharczyk
5 Henryk Krawczyk
6 Henryk Kokot
7 Urszula Dragon
8 Antoni Matuła
9 Marian Kula
10 Hubert Kubica
11 Krystyna Gorzolnik
12 Piotr Salamon
13 Maria Musioł
14 Paweł Franiczek
15 Józef Jenderko
20.01 2025
01.03 2025
12.03 2025
16.03 2025
23.04 2025
28.04 2025
29.04 2025
10.05 2025
14.05 2025
18.05 2025
02.06 2025
24.06 2025
27.06 2025
28.06 2025
04.08 2025
  16 Karolina Sobala
17 Sonia Porwoł
18 Czesław Boczek
19 Henryk Grzybek
20 Marian Kowalski
21 Małgorzata Biegańska
22 Krystian Nastuła
23 Adam Bobrzyk
24 Urszula Karwat
25 Irena Klimek
26 Rajmund Pieła
27 Dorota Brzezinka
28 Henryk Polok
29 Teodor Machnik
30 Andrzej Słonka
10.08 2025
15.08 2025
27.08 2025
17.09 2025
05.10 2025
12.10 2025
31.10 2025
14.11 2025
21.11 2025
25.11 2025
09.12 2025
20.12 2025
26.12 2025
29.12 2025
31.12 2025

ROZDANE KOMUNIE ŚW. – W 2025 roku:

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Łącznie:
  4138
  2501
  3512
  5779
  3164
  4011
  2610
  2748
  2350
  2661
  3437
  5353
42264

ODWIEDZINY CHORYCH  i STARSZYCH PARAFIAN:

1.Sobala Erna
2.+Sobala Karolina
3.Karwat Urszula
4.Kachel Hubert
5.Honisz Paweł
6.Pawelec Zygmunt
7.Bezuch Rudolf
8.Dryja Kunegunda
9.Zawisz Regina
10.Granieczny Stefan
11.Nadarzy Helena
12.Konopka Hildegarda
13.Gawlik Anna
14.Wieczorek Tadeusz
15.Biront Anna
16.Tulec Anna
17.Wieczorek Elfryda
18.Kabut Helena
19.Fojcik Stanisław
20.Fojcik Adelajda
21.P. Gaworowscy
22.+Henryk Grzybek

BIERZMOWANIE:

1.Bober Julia
2.Buda Igor
3.Czarnecki Jakub
4.Franke Maja
5.Jeszka Aleksander
6.Klimsza Franciszek
7.Kubek Michał
8.Lubszczyk Tobiasz
9.Magiera Bartosz
10.Malec Tomasz
11.Małecki Mateusz
12.Masarczyk Milena
13.Mordeja Anna
14.Mordeja-Pilch Samuel
15.Pawlusek Przemysław
16.Sopa Wojciech
17.Steuer Paulina
18.Szweda Larysa

Informacja o finansach za okres VIII-XII 2025 (szczegółowe rozliczenie zostało podane do wiadomości Parafian w papierowym wydaniu "Znaku Pokoju")

Ks. Proboszcz serdecznie dziękuje za troskę parafian o kościół i za złożone ofiary. Bóg zapłać.

Ks. Krzysztof Jasek

Do spisu treści

Rok 2026 na Wolności - Wpisz w kalendarz

Jak wiadomo, rok 2026 już się rozpoczął! Na Wolności w Czernickim Zamku aż wrze od planów i pomysłów na najbliższe miesiące. Będzie to rok pełen jubileuszy, ale także stałych, dobrze znanych wydarzeń. Już teraz warto zapisywać konkretne daty i planować czas tak, by być na jak największej liczbie spotkań.

Rok zaczynamy na sportowo. Już 23 stycznia odbędzie się III Wielki Mecz Spichlerz i Przyjaciele – wydarzenie poświęcone sportowej rywalizacji na rzecz 34. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przyjaznej atmosferze, jak co roku, zmierzą się członkowie Spichlerza oraz zaprzyjaźnione drużyny. Zachęcamy do udziału, bo pamiętajcie: pomoc ma moc!

Luty rozpoczynamy dobrze znanym miłośnikom gier wydarzeniem, czyli Czernitzkonem. Będzie to już szósta odsłona konwentu z grami planszowymi, karcianymi i bitewnymi. Nie zabraknie również pokazowych sesji RPG. Zapraszamy 1 lutego do Zamku na wspólne granie.

W lutym rozpoczyna się także Wielki Post, a jak wiadomo, poprzedza go Tłusty Czwartek. Jak co roku zamkowa kuchnia przygotuje swoje legendarne pączki. Warto się pospieszyć z zamówieniami, bo mąka i drożdże potrafią zniknąć szybciej, niż się spodziewamy.

W tym czasie świętujemy także pierwszy jubileusz – 10- lecie grupy FotoSpichlerz. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, gdy grupa pasjonatów stworzyła wspólną przestrzeń do dzielenia się fotograficzną pasją. Od rozmów i wymiany doświadczeń grupa rozwinęła się w liczne grono świetnych fotografów. Gratulujemy wytrwałości i życzymy kolejnych dziesięciu lat rozwijania pasji.

Marzec to jeden z najważniejszych momentów w historii Zamku – 10-lecie zarządzania Ośrodkiem Kultury w Czernicy przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz. Choć minęła już dekada, wiele osób pamięta te początki jakby to było wczoraj. Było wiele wyzwań i zmian, ale najważniejsze było jedno – ludzie chcieli tu być i poczuli, że Zamek naprawdę się zmienia. Dziękujemy Stowarzyszeniu i wszystkim odbiorcom, bo to właśnie ta symbioza tworzy to miejsce.

Pod koniec marca odbędzie się także Jajo Plenerowe – wydarzenie dobrze znane całym rodzinom. Szukanie pisanek, spotkanie z Królikiem Wielkanocnym, warsztaty palm wielkanocnych i wspólne śniadanie sprawią, że będzie to idealne, pierwsze wiosenne spotkanie po długiej zimie. 28 marca – koniecznie zapiszcie tę datę.

Kwiecień będzie chwilą na złapanie oddechu przed bardzo intensywnym majem. A w maju… naprawdę dużo się wydarzy. Rozpoczniemy go Mistrzostwami Świata w Minigolfie Adventure – najwyższym szczeblem rozgrywek minigolfowych, który zawita właśnie do Czernicy. Zawody organizowane są we współpracy z Polskim Związkiem Minigolfa oraz Międzynarodową Federacją Minigolfa, azawodnicy przyjadą z niemal wszystkich kontynentów.

Najważniejszym majowym wydarzeniem będzie jednak Noc Muzeów. Czym tym razem zaskoczą wolontariusze SDL Spichlerz? Tego jeszcze nie zdradzają. Wiemy jedno – 22 maja zapraszamy na wielką grę terenową pełną zagadek, wątków i niezwykłych scenografii.

Na przełomie maja i czerwca odbędzie się Dzień Dziecka. Jak co roku zapraszamy wszystkie dzieci – te małe i te duże – na wspólną zabawę, animacje i warsztaty. Będzie kolorowo, radośnie i bardzo dziecięco. Kilka dni później, 4 czerwca w Boże Ciało, zapraszamy na Piknik Historyczny. Temat tegorocznej edycji pozostaje jeszcze niespodzianką, ale jedno jest pewne – będzie historycznie, ciekawie i bardzo zamkowo.

Lato przyniesie chwilę oddechu, ale nie oznacza ciszy.

W ostatni weekend lipca, 24–26 lipca, odbędzie się LARP Zameczek – gra terenowa dla początkujących i zaawansowanych graczy. Szczegóły pojawią się na Facebooku wydarzenia.

Wrzesień to Europejskie Dni Dziedzictwa, połączone z Dniem Otwartym Ośrodka Kultury (12 września), a także druga odsłona wydarzenia „Czernica Szkicowana Węglem od 1797 roku” wraz z plebiscytem na Osobowość Czernicy (25 września).

Październik przyniesie kolejne jubileusze: 14-lecie SDL Spichlerz oraz 10-lecie Kawiarni Rothówka i Spółdzielni Socjalnej Horyzonty Kultury. Miesiąc zakończymy spotkaniem z Panem Dynią – już 30 października.

W listopadzie zapraszamy na Andrzejki (27 listopada), a grudzień rozpoczniemy Dniem Wolontariusza i wizytą św. Mikołaja. Rok zakończymy tradycyjnie Jarmarkiem na Wolności – 13 grudnia.

Tak właśnie zapowiada się rok 2026 na Wolności. Będzie intensywnie, różnorodnie i bardzo wspólnotowo. A to wciąż nie wszystko – część wydarzeń dopiero przed nami i jeszcze nie zdradzamy wszystkich szczegółów. Jedno jest pewne: będzie się działo, a Zamek znów stanie się miejscem spotkań, rozmów i wspólnych chwil.

Do spisu treści

Nekrologi



Śp.
 Dorota BRZEZINKA   (ur. 09.01.1939 / zm. 20.12.2025)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Andrzejowi, córce Małgorzacie z mężem Henrykiem, wnuczce Teresie z mężem Pawłem, wnuczce Katarzynie z mężem Michałem, wnuczce Joannie, wnuczce Hani z mężem Mateuszem, wnuczce Martynie, wnuczce Weronice z mężem Szymonem, wnukowi Karolowi oraz prawnukom: Klarze, Borysowi, Kalinie, Nadii, Weronice, Frankowi, Agacie, Julce i Michałowi oraz siostrom z rodzinami



Śp.
 Henryk POLOK   (ur. 17.10.1966 / zm. 26.12.2025)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Kornelii, synowi Adrianowi z żoną Anetą, córce Dagmarze z mężem, wnukom Hannie i Kamilowi, braciom Ryszardowi i Leonardowi z rodzinami, teściowej Elżbiecie oraz szwagrowi Mariuszowi z rodziną



Śp.
 Teodor MACHNIK   (ur. 28.04.1944 / zm. 29.12.2025)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Genowefie, synowi Tadeuszowi z żoną Ewą, synowi Damianowi z żoną Izabelą, wnukom: Wiktorowi, Sabinie i Wojciechowi



Śp.
 Andrzej SŁONKA   (ur. 04.02.1947 / zm. 31.12.2025)

Wyrazy współczucia składamy: bratu Jerzemu z żoną Zofią, chrześniakowi Bogdanowi z żoną Renatą; Piotrowi z żoną Angeliką, Łukaszowi; kuzynkom i kuzynom z rodzinami



Śp.
 Maria MIŁOTA   (ur. 20.11.1950 / zm. 02.01.2026)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Pawłowi z żoną Marzeną, wnukom Karolinie i Kacprowi, siostrze Danucie oraz siostrze Józefinie z rodzinami



Śp.
 Aleksander SZABAT   (ur. 25.07.1947 / zm. 11.01.2026)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Teresie, córce Oldze, córce Joannie z mężem Adamem; wnukom: Karolinie i Wojciechowi, całej bliższej i dalszej rodzinie



Śp.
 Kazimierz KORBEL   (ur. 28.07.1957 / zm. 20.01.2026)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Urszuli, córkom: Kasi i Justynie; wnukom: Milence, Karolowi i Radkowi



Śp.
 Krystyna SZCZEPANEK   (ur. 15.07.1953 / zm. 21.01.2026)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Jerzemu, córce Hannie z mężem Rafałem, synowi Tomaszowi z żoną Beatą, synowi Krzysztofowi z żoną Niną, synowi Szymonowi z żoną Anną; wnukom: Julii, Kacprowi, Ani, Pawłowi, od Patrycji, Martynie, Kubusiowi; siostrze Weronice z rodziną, bratowej Teresie z rodziną, szwagierce i szwagrom z rodzinami, kuzynkom i kuzynom z rodzinami

 


do spisu treści